Monika przyszła do mnie z tematem podwyżki swojego wynagrodzenia w firmie. W zakładzie produkującym okna pracowała od prawie roku jako logistyk. Była zadowolona z tej pracy, swoich obowiązków i atmosfery w zespole. Jednak wkrótce kończyła jej się umowa o pracę.

– Pewnie szefowa będzie chciała ze mną rozmawiać o przedłużeniu umowy – powiedziała – mam nadzieję, że dostanę kolejną, bo chyba jest ze mnie zadowolona.

Mówiłaś, że jesteś dobrym pracownikiem, to na czym polega problem? – spytałam.

No na tym – odparła Monika – że nie wiem, czy dostanę przy tej okazji podwyżkę. Bardzo mi na tym zależy, planuję wkrótce wziąć kredyt na mieszkanie. No i myślę, że powinnam otrzymywać więcej pieniędzy za swoją dobrą robotę.

(Hmm, dziwne, że nie spotkałam jak dotąd nikogo, łącznie ze mną, kto nie myśli, że robi dobrą robotę i powinien zarabiać więcej – przeszło mi przez głowę.)

Ale nie mam pojęcia, jak o tym rozmawiać z szefową – kontynuowała swoją myśl Monika – denerwuję się tym bardzo już od dłuższego czasu.

– A czego najbardziej się obawiasz? – dopytałam.

– Boję się, że nie dostanę tej podwyżki w ogóle. Albo, że się jeszcze rozpłaczę na rozmowie. I jeszcze – że nie będę mogła już nigdy kupić tego mieszkania – Monika miała łzy w oczach.

Spokojnie. Tu potrzebne jest dobre przygotowanie się do rozmowy. Ustaliłyśmy plan działania:

  1. Sprawdź, jaki jest system przyznawania podwyżek w Twojej firmie. Czy odbywa się to przy przedłużeniu umowy? A może na wniosek pracownika? Albo jest system podwyżek rocznych? Porozmawiaj ze współpracownikami.
  2. Lista osiągnięć – pomyśl, co w ciągu ostatnich kilku miesięcy zrobiłaś/eś, wprowadziłaś/eś, usprawniłaś/eś i jaki to miało wpływ na firmę? Może przejęłaś/eś obowiązki po innej osobie w dziale? Albo ukończyłaś/eś projekt? Spisz to na kartce. Najlepiej podawaj konkrety i liczby.
  3. Lista mocnych stron – zrób listę, w czym jesteś dobra/y. Może nabyłaś/eś nowe umiejętności czy uprawnienia w ostatnim czasie? I jaki to miało wpływ na firmę?
  4. Zaproponuj konkretną, racjonalną kwotę podwyżki. Twój szef może nie mieć pojęcia, o jakiej sumie myślisz i do czego się odnieść.
  5. Umów się na rozmowę z przełożonym, gdy będziesz już dobrze przygotowana/y! Dobre przygotowanie znacznie zmniejszy lęk przed rozmową i zwiększy Twoje szanse na otrzymanie tego, na czym Ci zależy.
  6. Miej Plan B. Jeśli szef nie jest w stanie dać Ci podwyżkę teraz, zapytaj, co w w takim razie możesz zrobić, by uzyskać podwyżkę w najbliższym czasie. Ustalcie konkrety – w ciągu najbliższych … miesięcy zrobię… i otrzymam podwyżkę w wysokości…
  7. Nastaw się, że to mogą być negocjacje. Jaka minimalna kwota podwyżki da Ci satysfakcję?

Już samo wypisanie swoich osiągnięć i mocnych stron wzmocniło Monikę. Mimo, że nie pracowała długo w tej firmie, to zdążyła znaleźć nowego dostawcę farby, co obniżyło jej cenę o 8%, wykonała instrukcję obsługi klienta, z której korzystał cały dział i przejęła od koleżanki wykonywanie miesięcznego raportu zleceń. Wiedziała też, że zadania zawsze wykonuje sumiennie i w terminie, świetnie zna Excel i nieraz pomogła usprawnić w ten sposób pracę innych osób oraz dostała pochwałę od kierownika innego działu, że dobrze się z nią współpracuje.

Ponieważ dobrze się przygotowała, na rozmowie z szefową była spokojna i rzeczowa. No i dostała sporą podwyżkę! Z zapałem zaczęła więc przeglądać oferty na kupno mieszkania.

Może i Tobie przyda się taki plan? Trzymam kciuki! 🙂

Facebook